Jak zarobić na kryzysie pieniądze bez ryzyka

Niedawno mieliśmy do czynienia ze skutkami kryzysu gospodarczego. Kryzys ten dotknął już niemal całą Europę. Wszyscy obawiali się jego skutków. Firmy zaczęły szukać oszczędności, zwalniając niektóre etaty, rezygnując z kosztownych zamówień i inwestycji. Niestety kryzys ten po części nakręcał się sam.

Każdy miał plan na „wszelki wypadek”. Gdyby jednak nikt nie panikował i każdy realizował politykę firmy jak do tej pory, skutki kryzysu z pewnością byłyby nieco mniejsze. Mam na myśli tutaj skutki na tym szczeblu najniższym-przedsiębiorców. Lokalny rynek na tym ucierpiał. Ceny wzrosły w górę. Bezrobocie wzrosło. A wszystko to mogłoby nie mieć miejsca. Niestety jak w przypadku każdego kryzysu- strach ma wielkie oczy. To właśnie on nakręca całą te machinę. Krok za krokiem i wszyscy już czują co oznacza kryzys.

Znaleźli się też jednak tacy, którzy potrafili wykorzystać kryzys. Zamiast zacierać ręce i przygotowywać się do obrony, zaatakowali. Od zawsze wiadomo, że to najlepszy sposób obrony. Przecież tak naprawdę nie da się obronić przed skutkami kryzysu, ale można na nim skorzystać. Niektórzy przedsiębiorcy wpadli na pomysł by zainwestować w dotychczas mało dochodowe przedsięwzięcia. Wzięcie miały głównie inwestycje w wino, inwestycje w metale szlachetne i inwestycje w dzieła sztuki. Te instrumenty nie traciły na wartości w porównaniu do innych dostępnych na rynku. Inwestorzy uciekając przed startami, zaczęli inwestować w dobra bardziej stabilne niż papiery wartościowe, waluty czy nieruchomości.

Te pierwsze odznaczają się co prawda największą płynnością ale co jest zaletą w tym wypadku potrafi być też wadą. Inwestorzy upłynnili swoje mało efektowne inwestycje i przenieśli swoje fundusze na rynki bardziej stabilne. Jak wiadomo im większy popyt na dane dobro tym jego cena wzrasta. Tak samo było z winami czy metalami szlachetnymi. Ich ceny znacznie wzrosły. W niektórych przypadkach nawet 200%. Zyski z inwestycji były ogromne i nie porównywalnie większe niż z jakiekolwiek innej inwestycji. Inwestycje były jeszcze bardziej atrakcyjne bo wzrosty miały miejsce w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu inwestorzy nie musieli zbyt długo czekać na zyski. Jak widać lepszą obroną jest atak. Ci co zainwestowali wyszli na kryzysie lepiej niż przed kryzysem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*